Endonezya

Endonezya'ya gitmeden önce bir kaç pratik çeviri ;

Merhaba –  Halo
Günaydın – Selamat pagi
İyi geceler - Selamat sore
Nasılsın –  Apa kabar?
Ben iyiyim –  Baik-baik saja
Teşekkür ederim – Terima kasih
Hoşgeldiniz – Sama-sama
Lütfen – Silakan
Banyo nerede? – Kamar kecil di mana?
Bu nedir – Ini apa?
Üzgünüm – Maaf
Sonra görüşürüz – Sampai jumpa lagi

Endonezya diğer adıyla Endonezya Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya ve Okyanusya'da yer alan bir ülkedir.

250 milyon civarında nüfusuyla dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi ve aynı zamanda en kalabalık Müslüman ülkesidir.

T.C Vatandaşlarında vize istemeyen ülkeler arasındadır.

1 TL - 2.390,71 Endonezya Rupisi eder.

17.000'den fazla adadan oluşan geniş bir takımada ülkesi olan Endonezya, dünyanın en etkileyici ülkelerinden biridir.
Ülkenin sloganı “Çeşitlilik İçinde Birlik” anlamına gelen Bhinneka Tunggal Ika ve Endonezya'yı özetlemenin daha iyi bir yolu yoktur.

Endonezya'nın en büyük şehri ve başkenti Cakarta'dır.

Cakarta ülkenin ekonomik, kültürel ve siyasi merkezidir. Endonezya ve Güneydoğu Asya'nın en kalabalık şehri olmakla birlikte dünyanın da on ikinci en büyük şehridir. Cakarta ismi Sanskritçe bir kelime olan "Cayakarta"'dan gelmekte olup "muzafferiyet" veya "zafer" anlamlarına gelir.

Bir çok insan Jakarta'nın durmaya değmeyeceğini söyleyebilir ancak bana göre ülkeyi tanımak o kültürün içine tamamen karışmak anlamına geliyor ve Cakarta'da tam böyle bir şehir. Bir tarafı oldukça tehlikeli diğer tarafı ise sizi oldukça şaşırtacak niteliklere sahip. Kaldırımı olmayan yollardan, uzun ve çiçekli yollara geçmeniz kısa sürenizi alabilir. Genellikle Endonezya diyince akla gelen Bali Adası ilk tercihimiz olmadı. Henüz doğru yerleri bulup keşfetmeliydik 🙂

Yaklaşık bir hafta boyunca Cakarta'nın kültürüne, yemeğine, kentin kalbine ve ruhuna gittik!

Kaosa hoşgeldiniz!

Kıyafet konusunda, bazı bölgelerde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Özellikle de halkın arasına karışırken. Yerel halk yabancıya pek alışkın değil.

Taksi kullanmak için uygun bir şehir, telefonunuza Grab uygulamasını indirirseniz gideceğiniz mesafeye göre ücretlendirme çıkıyor. Hem güvenli hem de çok daha güzel bir alternatif. Araba ve motosiklet olarak tercihinizi kullanabiliyorsunuz. Gün içinde ücretler değişiyor, kovalayın derim. Metro her yere maksimum 2.000 Endonezya Rupisi yani 1 TL' ye bile denk gelmiyor. Şehri gezmenin otobüs, tuk tuk gibi bir kaç yolu daha var. Ancak güvenlik açısından tercihiniz metro ve taksiden yana olabilir.

Jakarta'da Görülecek Yerler ;

Ulusal Anıt ;


Jakarta Ulusal Anıtının yüksek yapısı , özellikle gökyüzüne karşı manzarası inanılmaz derecede etkileyiciydi. 132 metrelik kule, Endonezya'nın bağımsızlık mücadelesini temsil etmek için inşa edilmiştir.

Kota ;


Jakarta'nın eski kentine gitmenizi tavsiye ederim. 1600lü yıllarda İngilizler ve Hollandalılar şehri kontrol altına almak için savaştılar. Bugün hala geleneksel Hollanda evleri burada mevcuttur
Kota'nın öne çıkan özelliği Fatahillah Meydanı. Trafiğe kapalı olan büyük meydan kafeler, sokak arabaları ve sanatçılar ile kaplı, ancak en popüler olan şey bisikletlerdir. Renkli bisikletlerle tadını çıkarabileceğiniz bir gezi sizi bekliyor.

Sokak Yemekleri ;


Hemen hemen bütün Asya'da olduğu gibi ucuz lezzetler sokaktadır.

Gece Hayatı ;


Cakarta'da şehir manzarası eşliğinde içkinizi yudumlayabileceğiniz bir çok bar mevcut. Ancak Cakartanın en eski barı olan Jaya Pub'ı listenize eklemenizi tavsiye ederim her akşam canlı müzik eşliğinde biraz kafa dağıtabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir