Melaka

Avrupa’da küçük bir kasabaya benzeyen Melaka Kuala Lumpur'a üç saatlik bir otobüs yolculuğu ile ulaşılabiliyor. Malezya’da bana göre kesinlikle görülmesi gereken yer burası. Hem büyük şehirlere göre daha uygun, hem dinlenme durağı, hemde tarih kokan bir yer! Şehir size aradığınızdan fazlasını verecek.

Melaka, UNESCO tarafından korunan bir şehir, inanılmaz bir tarihe sahip ve eski sömürge binalarının çoğu hala iyi durumda. Her yeri yürüyerek gezebilirsiniz, bütün yapılar yan yana dizili ve her birinin farklı hikayesi var. Sadece Sokaklarda dolaşmak bile sizi büyüleyebilir.

Melaka’da Görülmesi Gerekenler ;

 

Jonker Sokağı ; 

Yol, Melaka Nehri'nin karşısından başlar. 17. yüzyıldan kalma tarihi evlerle doludur. Ayrıca antika, tekstil, yiyecek, el sanatları ve hediyelik eşya satan dükkanlar vardır. Ve Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri 18.00 - 24.00 saatleri arasında sokak boyunca akşam pazarı kurulur.

Christ Kilisesi ;

Jonker sokağından hemen nehrin karşısına geçtiğinizde karşınıza çıkacak kırmızıya boyanmış binalar göreceksiniz. Bunlardan biri Christ Kilisesi'dir. Bu kilise 18. yüzyıldan kalmış Anglikan kilisesidir.

Aslen beyaza boyanmış Kilise ve komşu binaları 1911'de kırmızıya boyanmış ve bu belirgin renk şeması Melaka'nın Hollanda dönemi binalarının ayırt edici özelliği olarak kalmıştır.

Denizcilik Müzesi ;

Aylık yaklaşık 20.000 kişinin ziyaret ettiği Melaka'da en çok ziyaret edilen müzedir. Girişi 10 Malezya Ringiti'dir.

4 metre yüksekliğinde, 36 metre uzunluğunda ve 8 metre genişliğinde sergilenen müze ayrıca Melaka'nın altın döneminden sergiler, eserler ve belgeler de barındırıyor.

Müze 09.00 - 17.00 arası ziyarete açık.

 

Cheng Hoon Teng Tapınağı ;

Ülkedeki en eski işleyen Çin tapınağıdır. 1645' te Tay Hong Yong'un Çin Kaptanı tarafından kurulmuştur. Tapınağa 2003 yılında olağanüstü mimari restorasyon için Unesco ödülü verilmiştir.

 

Kampung Kling Camii ;

Cheng Hoon Teng Tapınağı'na olan yakınlığı nedeniyle "Harmony Caddesi" olarak da bilinen Jalan Tukang Emas'ta bulunmaktadır. Her iki eski yapı birbirine çok yakındır. Hintli Müslüman tüccarlar tarafından 1748 yılında inşa edildiğinde orijinal yapısı ahşaptı. 1872 yılında tuğla ile yeniden inşa edildi. Cami, orijinal tasarımını koruyan Melaka'daki geleneksel camilerden biridir.

A Famosa ;

En eski Portekiz kalesidir. Güneydoğu Asya ve Uzak Doğu'da hayatta kalan en eski Avrupa mimari kalıntıları arasındadır. Küçük bir kapı evi olan Porta de Santiago, kalenin bugün hala kalan tek kısmıdır.

Aziz Paul Kilisesi ;

1521 yılında inşa edilmiştir. Orijinal yapı 1521 yılında Meryem Ana'ya adanmıştır.

Melaka'nın Hollandalılar tarafından 1641'de ele geçirilmesiyle , kilise, Bovernkerk veya Yüksek Kilise olarak da bilinen Aziz Paul Kilisesi olarak Hollanda Reformu için yeniden düzenlendi . Kilise, yeniden 1753'te tamamlanıncaya kadar Hollanda toplumunun ana kilisesi olarak kullanılmaya devam etti.

Eski kilise daha sonra küçümsendi ve yapı Melaka surlarının bir parçası olarak değiştirildi ve güçlendirildi. Kilisenin daha sonra bir kilise avlusu olarak kullanılmıştır.

İngilizler 1824'te Melaka'yı işgal ettiğinde, kilise şuan ki halini alarak tamamen bozulmuştur.

Melaka Sultanlığı Sarayı Müzesi ;

Bina, Melaka Sultanlığı sarayının modern bir yeniden inşasıdır. Bölgenin tarihini gösterir.

Müzeyi her gün 09.00 - 17.00 tarihinde ziyaret edebilirsiniz.

 

GRAFİTİ

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir