Singapur

Singapur, Malezya ve Endonezya'nın arasında kalmış bir ada devletidir.

T.C Vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasındadır.

Girişte 30 gün ülkede kalma izni verilir.

Singapur'un nüfusu ortalama 5.500.000'dir. Yani İstanbul’un yarı nüfusundan bile azdır.

1 Singapur Doları 4.29'TL'dir.

Ülkede işsizlik oranı %2. Bununda aslında ülkenin refah durumunu gözler önüne sermek için geçerli bir sebep olduğunu düşünüyorum. Ülkeye girer girmez bir Asya ülkesi değil de daha çok Avrupa ülkelerini andıran bir havası var. Bir kere Asya ülkeleri arasında en pahalı ülke Singapur'dur. Hatta dünyadaki en pahalı ülkeler arasındadır. Yine de bu pahalılık içinde uygun olan yerlere, mekanlara, alışveriş merkezlerine değineceğim.

Singapur, eski bir İngiliz kolonisidir. Mimarisinde İngiliz ve bölgesel etkileri olan çeşitli tarihi ve kültürel simge yapılara sahiptir.

Mescid Sultan bu kültürel yapılar arasında en önemli camilerden biridir ve 1826 yılında yapılmıştır.

Singapur’un en eski tapınağı Sri Marjamman Tapınağı’dır. Ve 1827’de inşa edilmiştir.

Ulaşım;

Singapur'da ulaşım gayet rahat, her yeri saran metro ve otobüs hattı var. Ülkenin herhangi bir yerine ulaşmak 20 dakikadan uzun sürmüyor. Sistem buna göre ayarlanmış. Zaten baştan sona sistem üzerine kurulmuş bir ülkeden bahsediyoruz. Metroya binmek için, turist kartı almanıza gerek olmadığını düşünüyorum. Hava alanına iner inmez kendiniz alabileceğiniz bilet makineleri var ve 0.50 cent gibi bir kart ücreti ödüyorsunuz. Daha sonra o kartı kullanabiliyorsunuz. Gideceğiniz durağa göre de yükleme yapmak mümkün. Ülkede görülmesi gereken yerler birbirinden en fazla 1 saat yürüme mesafesi uzaklığında, bunu göz önüne alınca bir daha binmeyebileceğinizi düşünüyorum. Biz hiç toplu taşıma kullanmadık, her yere yürüdük.

Dünyanın en iyi hava alanı ünvanını 4 kez almış bir hava alanına indiğinizi de unutmayın. İçerde en azından bir tur atın derim.

Yeme- İçme ;

 

Chinatown ;

Çin yemekleri sevenler için mükemmel bir cadde. Cadde iki taraftan oluşuyor. Köprüyü geçtiğinizde bir tarafı alışveriş diğer karşıya geçtiğinizde yeme-içme dükkanları var. Ve Singapur'da belkide yiyebileceğiniz en ucuz yemekler burada. Yalnız yemek tarafına geçtiğinizde içeri doğru gitmeyi unutmayın, köprüden uzaklaştıkça her şey dahada ucuzluyor.

 

 

Little İndia ;

Hint yemekleri, bol baharatlı karışık yemekler.. Halal Food diye geçiyor. Türk yemeklerini andıran ancak baharattan yemeğin kendisi asla görünmeyen mutfak benim için hint yemeği oluyor. Bizim gözlemeye, pidelere değişik adlar verip önümüze sunulmuş gibi hissettiriyor. Mutlaka denenmeli. Ancak fiyat olarak Çin yemekleri kadar uygun değil.

Little İndia'nın içinde bulunan Mustafa Center'a uğramanızı tavsiye ederim. Bir çok Türk ürünü hatta Türkçe yazısıyla beraber içinde mevcut. Her şeyi uygun bulabilirsiniz. 24 saat açık. Ve sadece gıda değil elektronik, tekstil, saat, kuyumculuk içerde binlerce çeşit var.

 

Bugis Food Street ;

Chinatown ve Little İndia arasında kalmış bir bölge olan Bugis Street Food hem uygun yemek hemde uygun alışveriş mekanlarından bir tanesi.

Direk girişinde bulunan Turkish Kebap diye adlandırdıkları tavuk dönerci abimizin mekanı ki abimiz Türk değil 3 tane tavuk dürümü 10 singapur dolarına bulabileceğiniz bir sokak.

Bugis Street Food'un hemen çıkışında sol tarafta kalan bizim bulabildiğimiz en uygun market tarzı yere giderek içecek ve atıştırmalık ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Singapur; aynı zamanda yasaklar şehri, ve buna uymaya çalışan insanlar topluluğundan oluşmakla beraber, aman ben özgürüm şunu yapayım aman beni kimse engelleyemez istediğimi yapayım diyenler içinde bir güzel ‘burada sigara içersen, kırmızı ışıkta geçersen, benim ülkemde sakız çiğnersen, yere çöp atarsan, toplu taşımada yiyip içersen, kirli araçla trafiğe çıkarsan, vs, vs… Bana şu kadar para ödersin kardeşim diyecek kadarda baba yiğit olduğundan bahsedebiliriz. Üstelik sistem de sadece para cezası da yok, kırbaç cezası uygulanıyor. Hatta Singapur’da kırbaç cezaları, bir robot tarafından uygulanıyor. Kırbaç şiddetinin yeterince güçlü olmaması Singapur’u kırbaç robotu icat etmeye itmiş, ilginç bir buluş diyelim…

Bu ülkeden ev alayım dersen, alamazsın. Vatandaşı olmayan her hangi birinin ev alması da yasak, ha 99 yıllığına kiralayabilirsin orası ayrı.. Gerisi tabi ki bizim güzel keyfimize kalmış.

Hepsini cebimize koyduktan sonra, Singapur’da şehir içinde yeşil olmanın yeşillikle dolmanın keyfine varılabilir. Adeta bir yerden karbondioksit sağlarken bir yandan da oksijen alınabilen bir doğaya sahip. Binalar, yollar, banklar, parklar, kaldırımlar gözün görebileceği her yerde adeta doğa ile baş başa kalınabiliyor.

Singapur için ortalama bir bütçe belirlemek zor, küçük hostellerden büyük otellere bir sürü seçenek sunuluyor. Sokak yemeklerinden lüks restaurantlara kadarda uzunca bir liste var. 

Minimum bir bütçe çıkarmak gerekirse en uygun hostel ve en uygun yemek, içmek, kahve (dışarıda) tercihleriyle dahi 30 singapur dolarını gözden çıkarmak gerekiyor.

Devamı ; https://www.travelish.org/singapur-mutlaka-gorulmesi-gereken-yerler/

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir